Mastinjak

Katja Katarina  

član od: 25.1.2002

sporočila: 105

20. avg 2004 8:42

Masovnik na Koroškem je pa takšen: na žlici masla zarumeniš žlico pšenične moke in zaliješ z vrelim osoljenim mlekom (1 dl). Mešaj, da odstopi od posode. Katja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

25. avg 2004 8:20

Z Masovnekom je tako. Če ga niste jedli od malih nog, vam ne more biti všeč, ker je tako poseben oziroma izjemen. Meni je to nekaj najboljšega, vendar v nobeni od omenjenih planin ne naredijo tako dobrega kot moja mami (nisem edina, ki to pravi). Nekaj nasvetov iz njene kuhinje. Narediš ga lahko iz kisle ali sladke smetane, ali kombinacije obeh. Iz sladke gre pri nas doma bolj v promet. Odkar ni več domače smetane, ga dela iz smetane Ljubljanskih mlekarn (rumeni tetrapak). Moko uporablja navadno pšenično belo (Jezerska različica je z ajdovo, Tržiška s koruzno). Moke je zelo malo. Žlico ali dve za nekaj oseb. Potem pride še sol. Jajce se doda čisto na koncu, ko je že skoraj kuhan. To pa je takrat, ko zapleše. In takrat ga je treba odstaviti in pojesti, sicer odda maščobo, kar ni preveč apetitlih. Čeprav je bisto to, da se maslo izloči, od tod tudi ime. Maslovnek, ki se je na Gorenjskem modificiral v masovnek.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. avg 2004 9:20

Pred tednom dni sem bila na Veliki planini in tudi pri eni bajti niso imeli toliko smetane da bi ga pripravili za probo. Me pa hudo radovednost daje. lp Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

26. avg 2004 7:55

Vesna, planine pod Košuto (Kofce, Šija) ali pa na Dobrči ga imajo. Če pohitiš, ga se utegneš dobiti. Še to nisem povedala v prejšnjem pismu. Pri nas smo ga vedno jedli samo s kruhom. Svež kruh in nič drugega. Moj oče pa je imel strašno rad masovnek z gobami (no tudi drugi se tega nismo branili). Najprej si na čisto malo maščobe popražil gobe, nato dodal smetano in naprej gre postopek kot pri klasičnem masovneku. Rajši bom nehala, ker se mi sline cedijo. Zame ena najboljših jedi, seveda pa je to kalorična bomba. Ampak včasih se pa lahko pregrešimo. Mimika

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

28. avg 2004 6:43

Ker se tudi sama odpravljam na Veliko Planino sem prav žalostna ,če ne bodo imeli toliko smetane ,da bi pripravili masovnek ,ker bi res rada probala to jed .Vesna ,a vi ste šli kar po bajtah in spraševali o tej jedi ?Malo mi pomagajte prosim. Lepo sončno soboto vsem skupaj Marta

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. avg 2004 13:22

Ja. Skoraj na vsaki bajti je tudi napis da prodajajo mlečne izdelke. Sir smo potem le dobili na Mali planini. Baje da gre sezona h koncu in da krave dajejo premalo mleka. Menda bo spomladi več sreče. Ni pa problem za kislo mleko in žgance. V vsakem domu pa se dobijo tudi tople jedi kot so jota, obara, štruklji itd.... Pa pohitite, baje bojo pastirji letos veliko prej gnali v dolino ker jim nagaja vreme. lp Vesna Vesna Milek Recko

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

28. avg 2004 16:07

VESNA, hvala za povedano -gor bomo šli nalednji vikend -pa ne da bodo že gnali v dolino -bili smo zadnji vikend v maju ,takrat kravic še ni bilo gor ,no upam da se bo prvi vikend v septembru še dalo dobiti vsaj kislo mleko -upajmo na indijansko poletje..... ČAO Marta

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. avg 2004 17:05

Gor so prišli v začetku junija, dol pa bodo gnali okrog petnajstega septembra. Tako so rekli. Sicer pa mislim da bodo imele turistične hribovske kmetije dan odprtih vrat 26.9.. Tam bodo na voljo različne hribovske jedi. Če koga zanimajo podrobnejše informacije se lahko pozanimam in jih sporočim. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti